Bekir Coşkun’a pes dedirten dava

Bekir Coşkun’a pes dedirten dava – 4 Haziran 2015

Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak.

Yarın görülecek duruşma öncesi yapılan açıklamada, “Siyasal iktidar ve cumhurbaşkanı, eleştiriyi hakaret olarak değerlendirme alışkanlığından vazgeçmemekte, kimi zaman haberlerde veya yazılarda yer alan genellemelerden ‘alınganlık’ göstermektedir” denildi.

Gazeteci Coşkun ve avukatları tarafından yapılan açıklamada, davaya konu yazıda Tayyip Erdoğan’ın adının geçmediğine, ancak buna karşılık kendisinin davacı olmasına dikkat çekildi.

Usta kalem Bekir Coşkun’un Sözcü gazetesindeki 7 Kasım 2014 tarihli “Saray var vezir eder, saray var rezil eder…” başlıklı yazısı nedeniyle hakkında Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açıldı. Bekir Coşkun, yarın saat 09:00′da Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimatla ifade verecek.

“BEDEL ÖDETME GAYRETİ”

Bekir Coşkun’un Cumhurbaşkanı’na hakaret davasına ilişkin Gazeteci Coşkun ve avukatlarının yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Saray var vezir eder saray var rezil eder’ atasözünden dava açabilen yargı makamlarına sormak zorundayız: Nerede Cumhurbaşkanına hakaret içeren sözler? La Fontaine masallarının yargılanması bitti sıra atasözlerine mi geldi? Daha önce ‘Mööletvekili’ davası olarak da bilinen ve yine hiçbir şahsı hedef almamasına rağmen hukuka aykırı olarak 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına hükmedilerek ertelenen dava ve ‘özgürce’ yazmaya devam ettiğimiz için ardı arkası kesilmeyen soruşturma ve yeni davalar bir ‘bedel ödetme’ çabası mıdır? Şayet bu davalar hukuk aracılığıyla bir bedel ödetme gayreti ise bilinmelidir ki, kalemimiz gazetecilik etiğinden ve özgür düşünceden sapmadan doğru bildiklerini yazmaya devam edecektir.”

“İKTİDARIN DAYATMALARINA KARŞI ÇIKMALARIDIR”

Bekir Coşkun yargılanmasına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Son dönemde gazetecilik mesleğinin ‘vazgeçilmez’ ve toplumun, çocuklar dahil, tüm kesimini kapsayan Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılanmaktayız.

Bu suçtan yargılanan, haklarında soruşturma açılan, tutuklanan, tutuklanması talep edilen, öğrenciler, avukatlar, gazeteciler, sanatçılar ve diğer birçok meslek grubuna mensup kişilerin ortak özelliği düşüncelerini özgürce ifade etmeleri ve siyasal iktidarın dayatmalarına karşı çıkmalarıdır.”

Kaynak: http://odatv.com/n.php?n=bekir-coskuna-pes-dedirten-dava-0406151200

Comments are closed.