Ankara Barosu’ndan LGBTİ’lere Ücretsiz Hukuki Destek

Ankara Barosu’ndan LGBTİ’lere Ücretsiz Hukuki Destek – 20 Şubat 2015

Şiddet mağduru kadın ve çocuklara ücretsiz hukuki danışmanlık ve avukat desteği veren Ankara Barosu Gelincik Merkezi, artık LGBTİ bireylere de ücretsiz hizmet vermeye başlayacağını duyurdu.

Gelincik Merkezi Başkan Yardımcısı avukat Özlem Günel Tekşen, 2011’den beri Türkiye’nin her yerinden merkezi arayan şiddet mağdurlarına telefonla hukuki danışmanlık verdiklerini, Ankara’daki başvuruculara ise ücretsiz avukat görevlendirdiklerini söylerken, şimdi LGBTİ başvurucuları da proje kapsamına aldıklarını ifade etti.

“Şimdiye kadar LGBTİ’lerden çok fazla başvuru almadık. Ama bir nöbetim sırasında İstanbul’dan bir LGBTİ bizi aradı. Ona danışmanlık sağladık. Duyurmadığımız halde böyle bir talep olduğunu gördük.

“Proje sadece kadın ve çocukları kapsıyorken de bize başvuran LGBTİ’leri geri çevirmiyorduk elbette. Ama LGBTİ’lere de ücretsiz hukuki destek sağlayacağımızı duyurmanın, başvuruları arttıracağını düşündük.

“Şimdiye kadar avukatlar olarak kadına yönelik şiddet konusunda eğitimler almıştık. Bundan sonra da LGBTİ örgütleriyle avukatlara yönelik eğitimler düzenlemeyi ve protokoller çerçevesinde ortak çalışmalar yapmayı planlıyoruz.”

Telefon hattı 7/24 açık

Ankara Barosu’nun 2011’de başlattığı Gelincik Projesi kapsamında açılan Gelincik Merkezi, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete uğrayan kadın, çocuk ve LGBTİ’lere hizmet veriyor.

Şiddet görüyorsanız, 4444306 numaralı telefon hattından 7 gün 24 saat Gelincik Merkezi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Avukat Özlem Günel Tekşen, “Telefon hattımız Türkiye’nin her yerine açık. Her zaman danışmanlık vermeye açığız. Ancak birebir avukat görevlendirmeyi sadece yetki alanımız olan Ankara içinde gerçekleştirebiliyoruz” diyor.

Comments are closed.